top of page

O nás

Děláme operu s prvotřídními uměleckými výkony přístupnou běžným lidem. Děláme operu srdcem. Jsme Opera lidem.

Opera lidem je ojedinělý nezávislý projekt, který vznikl v roce 2022 v rámci Českého pěveckého institutu Vladimíra Chmela. Jeho snahou je reagovat na dění v současném operním světě, šířit tradici „krásného zpěvu“ (z it. „belcanto“), pečovat o národní kulturní dědictví, a především přinášet kvalitní českou operu blíže běžnému divákovi a navrátit jí její někdejší lidovou oblibu. 

 

Věříme, že opera je důležitou součástí umění a že česká operní tvorba je podstatným prvkem české kultury formující naši národní identitu. Ne nadarmo se české opery po desetiletí úspěšně uvádějí nejen u nás, ale rovněž na nejslavnějších scénách po celém světě.

 

V posledních letech však se znepokojením sledujeme tendenci mnohých tuzemských i zahraničních divadel na intelektualizaci opery, modernizaci klasických děl a potlačení prvku výrazných pěveckých osobností. Opera se tak postupně stává uměleckou formou, která se čím dál více odchyluje od původního záměru autorů, nedbá na tradici a pro běžné diváky je tak nesrozumitelná. Rozhodli jsme se proto přinášet operu tak, aby krásný zpěv byl opět primárním prvkem a opera neztratila svůj poetický charakter a stylizaci. Ctíme tradici a záměry autorů a naší touhou je, aby divák odcházel z divadla naplněn hlubokým uměleckým zážitkem a pozitivními emocemi.

 

Naše cíle a vize realizujeme produkcí koncertů a operních představení v neobvyklém formátu – představení jsou citlivě zkrácena a mají komorní hudební doprovod, čímž dosahujeme daleko lepší srozumitelnosti libreta oproti běžnému orchestrálnímu doprovodu oper. Veřejnost oslovujeme rovněž díky výrazným pěveckým osobnostem, nápaditým kostýmům nebo multimediálním projekcím. Cílíme na široké publikum – od rodin s dětmi po náročné operní diváky. Snažíme se opery realizovat dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí, s úctou k uměleckému dílu, tradici a národní kultuře.

 

V březnu 2023 proběhla úspěšná premiéra naší inscenace Dvořákovy Rusalky v pražském Divadle Hybernia. Do konce roku 2023 se uskutečnilo celkem dvanáct představení naší inscenace Rusalky na různých místech ČR ve spolupráci s Kulturou pod hvězdami, Národní kulturní památkou Vyšehrad a Divadlem Hybernia.

 

Na jaře 2024 uvedeme Smetanovu Prodanou nevěstu v Pražském Hlaholu a také na letních scénách na různých místech České republiky. V tomto roce uvádíme rovněž Rusalku v Pražském Hlaholu i jinde. 

 

Uvádíme rovněž koncerty – divácky úspěšný crossover koncert „Od opery k muzikálu“ a koncert, který vzdává hold dvěma velikánům české opery s názvem „Smetana a Dvořák v opeře“.

Zakladatelé projektu

Spolupracujeme

logo2021.jpg
Hlahol-logo-cerny_prusvit.podklad.gif
Vysehrad_lg_MAG_horizont.png
logo-company.jpg
Rok_ceske_hudby_logo_zakladni_cerne_rgb.png
logo1_small_variant.png
Smetana200-logo.png
kudyznudy_logo.png

Naši partneři

Madeta.png
cemio logo CMYK.jpg
MaxPharma logo_cleim.jpg
bottom of page