top of page
7.jpg

Vladimír Chmelo

Vladimír Chmelo je pěvec mezinárodního renomé. V repertoáru má desítky významných operních rolí, byl sólistou mnoha světových operních domů – newyorské Metropolitní opery, milánské La Scaly, Teatro Colon v Buenos Aires nebo operních scén v Paříži, Tokiu, Vídni, Palermu či Hamburku. V roli Hajného ve Dvořákově Rusalce se stal vůbec prvním Čechem, který zpíval v přímých přenosech inscenací Metropolitní opery do kin celého světa. Věnuje se rovněž komorní a oratorní hudbě a pedagogické činnosti. Je zakladatelem a ředitelem Českého pěveckého institutu a uměleckým šéfem projektu Opera lidem.

72626.png

Vladimír Chmelo v Opera lidem

Vladimír Chmelo je uměleckým šéfem projektu Opera lidem, kterého zároveň můžete vidět v následujících představeních a koncertech:

Rusalka (Hajný)

Prodaná nevěsta (Krušina)

 koncert "Smetana a Dvořák v opeře"

galakoncert "Od opery k muzikálu"

Fotografie pro média a pořadatele ke stažení zde.

Životopis

Původem slovenský barytonista, absolvent JAMU v Brně, laureát mezinárodních pěveckých soutěží F. Tagliaviniho a A. Dvořáka, držitel ceny Thálie. Vladimír Chmelo je vyhledávaným interpretem italského, francouzského a ruského operního repertoáru.

Je jedním z mála českých a slovenských pěvců, kteří zpívali v newyorské Metropolitní opeře (Madame Butterfly, Rusalka, Jolanta, Z mrtvého domu), milánské La Scale (Z mrtvého domu), nebo v Teatro Colón v Buenos Aires (Ford).

Pravidelně se objevuje na evropských scénách (Hamburg, Berlín, Palermo, Janov, Bonn, Essen, Wroclav, Graz, Innsbruck, Vídeň a další). Několikrát se představil také japonskému publiku společně s pražským, brněnským a bratislavským Národním divadlem, se kterými úzce spolupracuje dodnes.

K jeho reprezentativním rolím patři zejména verdiovské postavy Macbeth, Rigoletto, Germont, Posa, Jago, Luna, Ford, ale i Scarpia, Toreador, Hrabě ve Figarově svatbě nebo Hamlet, Wolfram, Oněgin, jež jsou důkazem jeho interpretační mnohostrannosti.

V koncertní a oratorní oblasti má za sebou četná vystoupení, z nichž nejdůležitější byl přednes partu Krista ve stejnojmenném oratoriu F. Liszta ve Vatikánu za účasti papeže Jana Pavla II., nebo písňový recitál v Brucknerhausu v rakouském Linzi.

Spolupracoval s významnými dirigenty, režiséry, zpěváky a pianisty (Boulez, Chereau, Pountney, Rattle, Szoltes, Armigliato, Nezet-Seguin, Rutenberg, Kyzlink, Fleming, Netrebko, Domingo, Shicoff, Zajick, Beczala) a mnoha dalšími.

V poslední době se intenzivně věnuje pedagogické činnosti. Je pěveckým koučem mnoha předních operních pěvců – P. Bergera, I. Jiříkové, T. Mátlové, E. Pavlů, D. Hůlky, ale i začínajících nadějí. Založil Český pěvecký institut prostřednictvím kterého předává své zkušenosti a podporuje mladé generace pěvců. Pod Českým pěveckým institutem vznikl v roce 2022 projekt Opera lidem.

Rozhovory, odkazy

Vladimír Chmelo: Luhačovice jsou pro pěvecké kurzy ideální lokalitoup

rozhovor s Vladimírem Chmelem pro KlasikaPlus, 24. 7. 2023

Vladimír Chmelo: S New Yorkem a Metropolitní operou mám spojeny nejkrásnější a nejstrašnější chvíle

rozhovor s Vladimírem Chmelem v rámci pořadu Žijí mezi námi na TV A11, 9. 11. 2023

 

Vladimír Chmelo: Môj voľný čas je hudba a spev

rozhovor s Vladimírem Chmelem pro Opera Slovakia, 21. 8. 2023

 

Založil a vede Český pěvecký institut. Chodí za mnou i renomovaní zpěváci, říká barytonista Vladimír Chmelo

rozhovor s Vladimírem Chmelem pro lidovky.cz, 24. 1. 2023

Vladimír Chmelo: Dokud budu dýchat, budu zpívat!

rozhovor s Vladimírem Chmelem pro KlasikaPlus, 24. 5. 2022

V Metropolitní opeře jsem viděl, že největší umění roste z největší pokory a dennodenního drilu...

videorozhovor s Vladimírem Chmele pro Náš region TV, 16. 1. 2020

Video

bottom of page